موسسه مهاجرتی رد استارت
ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا، یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین کشورهای اروپا است. با پیشینه‌ای که به هزاران سال قبل بازمی‌گردد، این کشور دارای تمدنی بسیار غنی و فرهنگی است. شهرهایی مانند رم، فلورانس، ونیز و میلان با معماری زیبا، آثار هنری مشهور و موزه‌های با ارزش، گردشگرانی را از سراسر جهان جذب می‌کنند.

ایتالیایی‌ها مشهور به غذاهای خوشمزه و پیتزاهای بی‌نظیرشان هستند. ورزش‌های محبوب در این کشور شامل فوتبال، فرمول یک و کشتی هستند. همچنین، ایتالیا دارای سواحل زیبا و جنگل‌های طبیعی است که مسافران را مجذوب خود می‌کند.

ایتالیا با تاریخچه‌ای بزرگ، آثار باستانی فراوان و فرهنگ پربار، مقصدی مناسب برای علاقمندان به تاریخ و هنر است. آداب و رسوم محلی، موسیقی کلاسیک برجسته و طعم زندگی آرام در روستاهای ایتالیا، تجربه‌ای منحصربفرد را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. در کل، ایتالیا با زیبایی‌های طبیعی، آثار تاریخی و فرهنگی، و غذاهای لذیذش، یکی از مقاصد محبوب جهان برای گردشگری است.

اروپا
زبان: ایتالیایی
واحد پول: یورو
اوراسیایی
زبان ترکی
واحد پول : لیر

ایتالیا یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیلات آکادمیک است؛ چرا که این کشور به دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کند. امکان تحصیل در انواع رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی در کشور ایتالیا وجود دارد. سالانه افراد زیادی از ایران برای ادامه دادن تحصیلاتشان به کشور ایتالیا سفر می‌کنند تا از مزایای تحصیل در ایتالیا برخوردار شوند. هر ساله کشور ایتالیا برای متقاضیان تحصیل در این کشور قوانین و شرایط جدیدی تنظیم می‌کند که با سال‌های قبل کمی متفاوت است. بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا تمامی هزینه‌های اقامتی دانشجویان خارجی را در بر می‌گیرد و از این رو ایتالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل می‌باشد. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی بفرمایید.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی «ایتالیا» به دانشجویان این ویژگی را می‌دهد تا پس از اتمام تحصیلاتشان در آن کشور مشغول به کار شوند. مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل یکی از بهترین گزینه‌ها و راه‌های دریافت اقامت یکی از کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا است. تحصیل در این کشور مزایای زیادی برای متقاضیان و داوطلبان به همراه دارد که مهم‌ترین آن برخورداری از بورسیه‌های استانی و یا دانشگاهی این کشور است. تحصیل در ایتالیا 2023 شرایط بهتری نسبت به سال‌های قبل از کرونا پیدا کرده است. شروع تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از سنین 5 سال آغاز می‌شود که دوره‌ای 5 ساله است. پس از اتمام این دوره، دوره 3 ساله متوسطه آغاز می‌گردد که شامل مفاهیم همچون ریاضیات و علوم پایه است. پس از اتمام 3 ساله متوسطه دانش آموزان بایستی در امتحانات نهایی این مقطع شرکت و نمره قبولی آن را بدست آورند. دوره دبیرستان پس از اتمام دوره متوسطه آغاز می‌گردد که مدت این دوره 5 سال است و دانش آموزان پس از قبولی در آزمون‌های نهایی موفق به اخذ مدرک دیپلم خود خواهند شد. افرادی که موفق به کسب مدرک دیپلم می‌شوند، می‌توانند وارد دانشگاه‌های کشور ایتالیا شوند. تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف دانشگاهی به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دانشگاه‌هایی این کشور قدمت طولانی دارند و اکثر آن‌ها جز بهترین دانشگاه‌های اروپا و دنیا به حساب می‌آیند. امکان تحصیل در ایتالیا 2023 در بیش از 170 رشته تحصیلی در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

مقاطع تحصیلی ایتالیا

همان‌طور که پیشتر بیان کردیم تحصیل در کشور ایتالیا از مقطع ابتدایی و سنین 5 سال به بالا آغاز می‌شود تا مقطع دکتری ادامه خواهد داشت. کسانی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارند، می‌توانند با توجه به مدارک تحصیلی و شرایطی که دارند در یکی از مقاطع تحصیلی مورد نظرشان شروع به تحصیل کنند. بیشتر افرادی که از ایران به قصد تحصیل در کشور ایتالیا ایران را ترک می‌کنند، خواهان تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می‌باشند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل در مدارس ایتالیا در تمامی سنین امکان پذیر است و متقاضیان واجد شرایط می‌توانند درخواستشان را برای تحصیل در مقطع مورد نظر ارسال نمایند. شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا، شرایط دشوار و مشکلی نیست.  متقاضیان بایستی دارای مدرک زبان انگلیسی ( تافل بالای 80 و آیلتس بالای 6) یا مدرک زبان ایتالیایی(سطح B2) باشند. محدودیت سنی برای داوطلبان وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی نیز برخوردار شوند. میانگین هزینه تحصیلی سالانه در ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو در سال می‌باشد. متقاضیان می‌توانند در یکی از 4 مقطع تحصیلی زیر تحصیلاتشان را آغاز نمایند.

·       ابتدایی(6 تا 11 سالگی)

·       راهنمایی یا متوسطه(12 تا 14 سالگی)

·       دبیرستان(15 تا 18 سالگی)

·       دانشگاه(18 سالگی به بالا)

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

مقطع کارشناسی اولین مقطع دانشگاهی است که دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی از دوره دبیرستان به آن وارد می‌شوند. دوره کارشناسی 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد و دانشجو در این مدت زمان موظف به سپری کردن تمام واحدهای درسی‌اش می‌باشد. افرادی می‌توانند به تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازند که دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی است که برخی از رشته‌های تحصیلی فقط به زبان رسمی این کشور ارائه می‌شوند. افرادی که نمرات خوب و بالایی را بتوانند در حین تحصیل دریافت نمایند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی و امکانات ویژه‌ای نظیر خوابگاه برخوردار شوند. همچنین این کشور برای افرادی که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند و یا از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار ندارند، بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. برای ورود به دانشگاه‌های این کشور در رشته‌های تحصیلی مختلف، متقاضیان بایستی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت و نمره قبولی مورد نظر دانشگاه را دریافت کنند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

متقاضیان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی بایستی دارای یکسری ویژگی و شرایط باشند تا بتوانند در این دوره تحصیلاتشان را آغاز کنند. شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا عبارت است از:

داشتن مدرک دیپلم 12 ساله

سن متقاضی باید بین 18 تا 28 سال باشد

داشتن مدرک زبان انگلیسی (آیلتس بالای 6) یا ایتالیایی (سطح B2)

قبولی در یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا

·       TOLC

·       IMAT

·       Alpha-test

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

متقاضیان واجد شرایط برای تحصیل در کشور ایتالیا بایستی مدارک تحصیلی مورد نیاز را تهیه و به دانشگاه و سفارت ایتالیا در ایران تحویل دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ایتالیا عبارت است:

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

پاسپورت معتبر

عکس پرسنلی

سوابق تحصیلی (مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی)

فرم درخواست دانشگاه

رزومه تحصیلی

انگیزه نامه یا SOP

توصیه نامه (اختیاری)

مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

نمره یکی از آزمون‌های GMAT، IMAT، TOLC یا Alpha Test

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

نامه پذیرش از دانشگاه

اثبات تمکن مالی

پاسپورت معتبر

بیمه درمانی

رزرو بلیط هواپیما

ترجمه مدرک تحصیلی قبل به همراه ریز نمرات

ارائه مدرک زبان

گواهی عدم سابقه

تکمیل فرم روادید

اثبات شرایط اقامتی در ایتالیا (گواهی یا مدرک رزرو هتل یا خانه در ایتالیا)

 هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای مقرون به صرفه اروپایی محسوب می‌شود که هزینه زندگی و اقامت در شهرهای کوچک آن پایین می‌باشد. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا دانشجو موظف به پرداخت شهریه سالانه دانشگاه می‌باشد که به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. علی‌رغم این که هزینه تحصیل در کشور ایتالیا پایین است، دانشجویان می‌توانند بورسیه‌های تحصیلی نیز دریافت کنند. شهریه دانشگاه‌های مختلف ایتالیا با یکدیگر متفاوت است، از این رو در ادامه شما را با شهریه برخی از دانشگاه‌های مشهور ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

نام دانشگاه

شهریه سالانه

دانشگاه پلی تکنیک میلان(Polytechnic University of Milan)

1863 تا ۴۸۴۶.۸۰ یورو

دانشگاه میلان(University of Milan)

۳۰۵۰ الی ۵۸۵۶ یورو

دانشگاه پیزا(University of Pisa)

2400 یورو

دانشگاه ساپینزا رم(Sapienza University of Rome)

1000 تا 6000 یورو

دانشگاه پلی تکنیک تورین(Polytechnic University of Turin)

۱۰۵۵ تا ۲۶۰۱ یورو

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد یکی از دیگر از مقاطع تحصیلی کشور ایتالیا است که سالانه افراد زیادی در دانشگاه‌های این کشور در این مقطع شروع به تحصیل می‌کنند. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع بایستی مدرک لیسانس داشته باشند. دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا همانند سایر کشورهای دنیا 2 ساله است و در این مدت زمان دانشجو موظف به گذراندن  30 تا 40 واحد درسی است. دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‌شود که داشتن مدرک یکی از این دو زبان از شروط اولیه آغاز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. تعداد دوره‌هایی کارشناسی ارشد که به زبان ایتالیایی هستند بیشتر از زبان انگلیسی است. البته این کشور در چند سال اخیر سعی بر این داشته است تا با افزایش تعداد دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، دانشجویان بیشتری را به سمت کشور ایتالیا در مقطع فوق لیسانس جذب نماید. لازم به ذکر است که امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد آسان‌تر از مقطع لیسانس می‌باشد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو بایستی شرایط آن را داشته باشد. کسانی که شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشند تنها می‌توانند در این مقطع تحصیلی، تحصیلاتشان را ادامه دهند. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا عبارت است از:

مدرک زبان ایتالیایی سطح B2 یا انگلیسی آیلتس 6 به بالا

قبولی در آزمون ورودی Gre و GMAT

داشتن مدرک کارشناسی با حداقل معدل 14

داشتن تمکن مالی (8000 یورو)

 

مدارک تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

در صورتی که متقاضیان شرایط فوق را داشته باشند، بایستی نسبت به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی اقدام نمایند. پیشنهاد می‌کنیم که حداقل 12 ماه قبل از تاریخ پیشنهادی‌تان، شروع نمایید.

ریز نمرات و مدرک کارشناسی (اصل به همراه ترجمه ایتالیایی)

انگیزه نامه یا SOP

بیمه درمانی

پاسپورت معتبر

عکس پرسنلی

فرم درخواست دانشگاه

رزومه یا سوابق تحصیلی

توصیه نامه اساتید

مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

نمره‌های آزمون Gre  و GMAT

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد 2000 دلار در سال تخمین زده شده است. این مقدار به دانشگاه مقصد شما وابسته است؛ چرا که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا مختلف است. دانشگاه‌ها در زمان ثبت نام و یا گرفتن پذیرش هزینه‌ای را از دانشجویان دریافت می‌کنند. نمی‌توان رقم دقیقی برای آن بیان کرد؛ چرا که کارمزد هر دانشگاه با دیگری متفاوت است. شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا سالیانه 1520 یورو می‌باشد که این رقم برای دانشگاه‌های دولتی این کشور است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بیش از دانشگاه‌های دولتی است. حداقل شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد از 12 هزار دلار در سال آغاز می‌شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

یکی دیگر از راه های تحصیل در ایتالیا، تحصیل در مقطع دکتری است. افرادی که موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شده باشند، می‌توانند تحصیلاتشان را در این مقطع ادامه دهند. عموماً تحصیل در این مقطع به صورت مشارکتی بین استاد و دانشجو انجام می‌شود. در این دوره تحصیلی دانشجو باید پروژه تحقیقاتی خود را با همکاری اساتید جلو ببرد و در پایان این دوره آن را به عنوان پایان نامه دکتری به استاتید توضیح دهد. متقاضیانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند بایستی در زبان انگلیسی و یا ایتالیایی مهارت بالایی داشته باشند. 90 دوره پژوهشی دکتر در ایتالیا وجود دارد که سالانه نزدیک به 100 هزار دانشجوی دکتری میزبان دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند. طول دوره تحصیل در ایتالیا 3 تا 4  ساله است که در این مدت زمان دانشجو باید موفق به اخذ مدرک دکتری خود شود. دانشجویان مقطع دکتری در ایتالیا اجازه 30 کار در طول هفته را دارند. هزینه تحصیل در ایتالیا به طور معمول بین 900 تا 400 یورو در سال متغیر است. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بین 6 هزار تا 20 هزار یورو در سال می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا

متقاضیان تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری بایستی شرایط و مدارک را تهیه نمایند تا بتوانند از دانشگاه مورد نظرشان پذیرش بگیرند. در جدول زیر مدارک لازم برای تحصیل دکتری در ایتالیا را مشاهده می‌کنید:

مدرک کارشناسی ارشد

پذیرش از یک استاد راهنما

انگیزه نامه یا SOP

ارائه دادن مقالات بین‌المللی

ارائه پروپوزال پژوهشی

داشتن مدرک زبان

انگلیسی: آیلتس 8 به بالا و تافل 6.5 به بالا

ایتالیایی: سطح B2

 

بهترین دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا دارای دانشگاه‌های مختلفی است که بسیاری از آن‌ها دارای رنکینگ‌های بالای جهانی قرار دارند. به طور کلی نزدیک به 30 دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که نزدیک به 12 دانشگاه آن در لیست 500 دانشگاه جهان قرار دارد. دانشگاه‌های این کشور به رشته‌های معدودی ختم نمی‌شوند و امکان تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی مطابق با شرایط و کیفیت جهانی وجود دارد. در ادامه شما را با لیست بهترین دانشگاه‌های ایتالیا آشنا خواهیم کرد:

دانشگاه

رنکینگ جهانی(QS)

دانشگاه پلی تکنیک میلان

139

دانشگاه بولونيا

۱۶۷

دانشگاه ساپینزا رم

171

دانشگاه پادوا

۲۴۳

دانشگاه میلان

324

دانشگاه پلی تکنیک تورین

325

دانشگاه پیزا

404

دانشگاه فدریکو دوم یا ناپل

416

دانشگاه ترنتو

457

 

جمع بندی

تحصیل در ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد و متقاضیان می‌توانند در مقطع تحصیلی دلخواهشان با توجه به مدارک تحصیلی که دارند، ادامه تحصیل بدهند. ایتالیا کشوری است که هزینه‌های تحصیل در آن به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمتر است و همچنین از جمله کشورهایی است که به دانشجویان بورسیه تحصیل می‌دهد. از این رو می‌توان با پرداخت کمترین هزینه‌ای در این کشور زندگی و تحصیل کرد. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا شما را با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و مقاطع تحصیلی و شرایط آن‌ها آشنا کنیم تا اطلاعات کامل‌تری در زمینه مهاجرت به این کشور داشته باشید.

 

دانشگاه های ایتالیا
رد استارت با بیش از 12 سال سابقه توانسته مجموعه ای از دانشجویان و افراد مختلف را به مقصد خود برساند
وبلاگ ایتالیا

رد استارت با بیش از 12 سال سابقه توانسته مجموعه ای از دانشجویان و افراد مختلف را به مقصد خود برساند